Wok med svinekjøtt og nudler
Denne oppskriften er en deilig wok med salte og søte smaker. Husk å bruke peanøtter uten salt. Om du bare har salte nøtter for hånden, kan du skylle av saltet med vann, og så riste nøttene i en tørr panne på middels varme før du tilsetter dem i woken.
Gi meg en middag, og det litt brennkvikt!
Den asiatiske matlagingshistorien rundt woken er på mange måter omvendt av vår. Vi skal tusen år tilbake i tid. Vi hadde mye ved og lite mat. Asiatene hadde mye mat og lite ved. Siden handelen mellom Norge og Asia ikke var oppfunnet på den tiden, ble det til at et lyst hode (sikkert et mørkt hode, egentlig), fant opp woken. For å spare brensel gjennom raskest mulig tilberedning, ble wokpanna laget rund, slik at den fikk store stekeflater på innsiden og store flater som hadde direkte kontakt med glørne på utsiden. Råvarene ble kuttet i mindre, jevnstore biter på forhånd og stekingen begynte straks wokpanna var brennheit. Så ble ingrediensene rørt eller ristet rundt i panna for å spare ytterligere tid. I dag kaller vi det stir-fry (= røre-steke). I dag er det egentlig bare å følge samme prosedyre. Enhver som hadde kjøkken på 90-tallet, har jo wok.
Hold deg til møre, lettstekte råvarer. Kylling, svin, fisk, skalldyr og grønnsaker passer utmerket, men i prinsippet kan du like gjerne woke storfe og vilt, bare kjøttet i utgangspunktet er mørt. Forbered deg før steking. Kutt ingrediensene i jevnstore biter og start med de som trenger lengst varmetid. Litt erfaring hjelper. Din største synd med wok er å sønderkoke grønnsaker og fisk. Er panna varm nok, kommer du langt på ett minutt.
Bruk en smaksnøytral olje, som soya eller raps. For all del ikke olivenolje. Den tåler mindre varme og tilfører litt for mye smak i denne sammenhengen. Oljen er varm nok når den avgir litt frostrøyk, som selvsagt ikke må oppfattes som kald. Den er glovarm, så hold fingrene av fatet! Legg i mindre mengder råvarer om gangen, så panna holder koken. Server med en gang. Vi kan vel være enige om at et måltid består av forarbeid, tilberedning og nytelse. Med woken øker vi litt på forarbeidet, reduserer radikalt på steketiden – og får desto bedre tid til å nyte. En god asiatisk tanke. Det kan komme mye godt ut av vedmangel.
Sjekk din BMI!