Slik blir du kvitt «julemagen»
Oppskriften på å kvitte seg med magefettet fra julen er hverken slankepiller er sit ups. Løsningen har du kanskje hørt før.
Det er vanlig å oppleve sultfølelse når du slanker deg. Langsomme karbohydrater og kostfiber som du finner i grove kornprodukter kan derimot holde deg mett lengre.
Hanne Buxrud
Jeg er en mann på 34 år på 167 cm og 86 kilo. Skal slanke meg 0,9 kilo per uke til jeg er på 77 kilo. Har mye muskelmasse og var i meget god form for 5-6 år siden (Vo2max på 75, fettprosent på 12 osv).
Slanket meg for et par år siden, hadde da et daglig kaloriunderskudd på cirka 1000 - 1300 per dag. Er svært nøye med å beregne hva jeg spiser, og er konservativ på beregning av kaloriforbruk ved trening.
Jeg opplevde da at det gikk svært lett å slanke bort de første 3-4 kiloene. Lite sultfølelse og vekten gikk ned slik den skulle. Når jeg nærmet meg matchvekt slet jeg virkelig med de 2 siste kiloene. Daglig kaloriinntak var justert i forhold til redusert kroppsvekt.
Nå følger jeg et tilsvarende opplegg, hvor jeg løper en times tid hver dag og trener stryker tre ganger uken. Vekten går ned som planlagt i forhold til kaloriunderskuddet. Det jeg frykter er de siste kiloene. Tipper at jeg vil få problemer på 80 kilo, og at kiloene ned til 77 blir tøffe og langvarige med mye sultfølelse.
Hva kan jeg gjøre for å få bort de siste kiloene, og er det grunn til å tro at de tar lengre tid enn de første?
EKSPERT I VEKTKLUBB: Overlege Jøran Hjelmesæth leder Senter for sykelig overvekt i Helse Sør Øst ved Sykehuset i Vestfold, og er leder i Norsk forening for fedmeforskning. FOTO: ALF ØYSTEIN STØTVIG / VG
Gratulerer med veldig godt resultat allerede! Det høres ut som om du forstår veldig godt det som skjer, og ja, kiloene ned til 77 blir klart tøffere enn hittil. Årsakene til dette er mange.
En viktig og mulig årsak som du kanskje ikke har tatt med i beregningene dine, er at stoffskiftet (energiforbruket) både i hvile og ved aktivitet, synker mer en det som kan forklares av vektreduksjonen. Det betyr at dersom man for eksempel går ned 10% i vekt så synker energiforbruket opp til dobbelt så mye (20%). Da forstår du at det kan bli hardt å gå ned mer i vekt?
Jeg vil råde deg til å bruke mye lenger tid på å nå målet, nærmere en kilo i uken blir sannsynligvis urealistisk mye. Aksepter vektstabilitet som mål i første omgang og bruk den tiden du trenger på resten.
Nyere forskning tyder på at lett økt inntak av proteiner (eks 20-25% av daglig energiintak), langsomme karbohydrater og mye fiber øker metthetsfølelsen.
Lykke til!
Les også: Fortvil ikke når vekten står bom fast
*Medlemskapet fortsetter å løpe etter bindingstiden inntil du selv sier det opp.
Oppskriften på å kvitte seg med magefettet fra julen er hverken slankepiller er sit ups. Løsningen har du kanskje hørt før.
– Trening er overvurdert i en vektreduksjonsfase. Det er ingen bombe at Charlotte har klart å gå ned 61 kilo uten å trene, sier overlege Jøran Hjelmesæth. </p><p>
«Biggest Loser»-Lins slanket vekk mer enn 50 kilo på TV. Hennes største seier er likevel at hun har blitt diabetesfri.
Et kosthold der man kutter ned på karbohydrater i stedet for å «telle kalorier» (kalt lavkarbo), er både elsket og hatet av mange. En gruppe forskere mener å ha kommet til bunns i hva som er mest effektivt.
Bare noen centimeter ekstra rundt magen kan utgjøre en stor helserisiko. Christer Nygård (26) slanket bort magen med enkle grep i hverdagen.
Slike TV-konsept kan opprettholde en illusjonen om at det finnes et enkelt svar på et kompleks problem, mener fagfolk.