Slo maratontiden med én time og ni minutter på ett år!
Den mestringsevnen Kamilla Thoresen (39) har fått ved å gå ned i vekt tar hun med seg videre i livet, blant annet når det kommer til å knuse persen i maratonløypa.
Som så mange andre visste Ann-Christin Vassbotn (46) hva som skulle til for å gå ned i vekt. Problemet var at hun utsatte starten og tenkte at det ville bli for vanskelig. Så bare bestemte hun seg for å ta kontroll. Seks måneder senere er hun sprekere enn noen gang og 13 kilo lettere!
Ann-Christin har skrevet til Vektklubb om sin vektreise. Med hennes tillatelse publiserer vi den inspirerende forvanlingen:
Jeg er en dame på akkurat 46 år, ble skilt for fire år siden, og hadde kanskje gitt opp litt. Kiloene rant på, sakte men sikkert. Og når selv skibuksen i str XL ble trang over hoftene, da kjente jeg meg dårlig. Jeg er en liten dame, bare 160 cm høy, med typisk timeglassfigur, stor byste, smal midje, og brede hofter og lår. Av den grunn sliter jeg ofte med å finne klær, og å finne treningsformer som passer meg.
Tidligere har jeg vært en slags jojo-slanker. Gått ned fort og mye i vekt, men krabbet raskt opp igjen på tidligere nivå. Jeg har likevel aldri vært så tung som før Vektklubb.
Jeg bestemte meg rett og slett for at jeg måtte ta meg sammen, ta vare på helsen, og komme meg ut av mitt lille skall og ut av min egen komfortsone. Det er også derfor jeg deler min vektreise, en øvelse i å gjøre ting jeg aldri ville gjort for to år siden.
Det som har vært utslagsgivende for meg denne gangen, er at jeg faktisk har kontroll på hva jeg spiser og hvor mye jeg trener. Tidligere har jeg unnskyldt meg med at «jaja, jeg trener jo en del», eller «jeg har jo ikke spist SÅ mye i dag». Men med full kontroll, er det lettere å se en helhet og sammenhengen, og tanken min er hele tiden at dette er noe jeg skal leve med. Har jeg lyst på to glass vin en lørdag, så tar jeg det, men da vet jeg at jeg bør spise litt mindre, og kanskje trene litt mer.
En annen ting er at jeg, som sikkert de fleste andre, vet hva som skal til for å gå ned i vekt, men så tror man og tenker så mye, utsetter ting og lurer seg selv litt. Nå har jeg alt svart på hvitt og har en slags konkurranse med meg selv, det føles godt å klare den løpeturen selv om det regner, og komme meg opp av den sofaen, selv om det var deilig der.
En tredje ting er selve spisingen. Jeg spiste aldri frokost, forholdsvis lite til lunsj, og så ble det mye til middag og på kveldstid. I begynnelsen i Vektklubb følte jeg at jeg spiste hele tiden, og aldri hadde spist så mye før, men det funket!
Jeg er aktiv, både med turer og hagearbeid og generelt arbeid i huset, elsker å være ute i skog og mark, men det var ikke nok. Å prøve ut løping var ikke noe jeg så på som aktuelt, men min sønn dro meg med på noen turer, og jeg likte det!
Kroppslig sett er det ikke moro å «duve» avgårde når andre ser på, og jeg trives til tider for godt i eget selskap, eller er vel «introvert» som det så populært kalles. Men jeg tenkte, søren heller, dette gjør jeg for meg, jeg er vel blitt for gammel til å bry meg om hva andre måtte tro. Og med en kraftig sports-BH, behagelig løpethights og gode sko, så var jeg raskt i gang! Vel og merke på skogsstier med lite folk. Etterhvert så løp jeg også helt hjem, det vil si på veien forbi alle naboer og alt som er.
Personlig vektprogram, kaloridagbok og kaloriberegnede oppskrifter.
Personlig vektprogram, kaloridagbok og kaloriberegnede oppskrifter.
Det aller meste fungerer bedre i mitt slankere liv, kjenner rent fysisk at jeg ikke er så tung, koser meg når jeg planlegger måltider, koser meg på løpeturene, føler meg bedre når jeg ser meg i speilet, og ikke minst når klærne ikke strammer så mye! Og kanskje selvbildet øker såpass at jeg våger meg ut for å treffe en mann igjen.
Jeg er vel ikke helt i mål, men har klart å gå ned et bra antall kilo, 14 kilo siden 20. april i år. Jeg har medlemstid i Vektklubb et halvt år til, for å prøve å gå ned ytterligere 10-12 kilo. Jeg stortrives i den nye aktive hverdagen min og gleder meg til resten av livet!
1. Noter alt du spiser og drikker, samt all trening. Det er kun deg selv du lurer om du lar være å notere. Er du ærlig med deg selv, og nøye med notatene, så ser du fort en sammenheng mellom vekttap og mat/aktiviteter. Planlegg måltidene dagen/dagene før, da blir ikke faren for å velge enkle (og dårlige) løsninger så stor.
2. La det være rom for utskeielser av og til, tenk at dette er en livsstilsendring, ikke en slankekur!
3. Prøv å få inn litt aktivitet hver dag. Ta en oppsummering når du setter deg i sofaen om kvelden, kanskje har du løpt i trapper, hengt opp klær, byttet sengetøy, gravd litt i hagen, hentet ved, alt teller!
Sjekk når du kan nå din idealvekt!
Andre som har lykkes med vektnedgang:
Annette: –Joda, det er mulig å gå ned i vekt etter fylte 50!
Magnus: Innså hvor lite jeg pleide å bevege meg
Du kan nå betale med
*Medlemskapet fortsetter å løpe etter bindingstiden inntil du selv sier det opp.
Den mestringsevnen Kamilla Thoresen (39) har fått ved å gå ned i vekt tar hun med seg videre i livet, blant annet når det kommer til å knuse persen i maratonløypa.
Samme dag som Sarah bestemte seg for å ta kontroll over de dårlige matvanene, kontaktet hun en personlig trener. Det var nøkkelen til at Sarah lyktes med både vektnedgangen og få tilbake troen på seg selv.
Sykepleier og tobarnsmamma Trude Årdal (31) har nå fått dreisen på styrktetreningen, men aller best trives hun på tur ute i naturen.
Tidligere jojo-slanker Marianne Grenth (46) har innsett at dersom hun skal holde seg varig slank kan hun aldri gå tilbake til å spise som før. Derfor har hun kastet hvetebollene på dør.
Trine Waag Strømsvik (49) har kjent på hvor viktig det er å leve sunt og aktivt slik at hun holder astmaen i sjakk. Astma som er dårlig kontrollert, kombinert med overvekt og dårlig form, gir økt risiko for utvikling av kols.
Det er aldri for sent å gripe fatt i egen helse, det kan Vektklubb-medlem Aud Brekken (60) fra Sunndalsrøra skrive under på! Med fokus på riktig mat og riktig mengde, samt mange herlige fjellturer, har hun gått ned 15 kilo siden mai 2017.